خرید ارزی 021-88524100 هـــفت روز هفتـــه 10 صبـــح تا 6 عصـــر ورود ثبت نام
۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۷ ​عقده از نظر یونگ : چرا باید دو دستی به گذشته بچسبیم
سطح مقاله : پیشرفته

عقده در نظریه یونگ معادل واژه گذشته است. همه ما در زندگی تاریخچه و گذشته ای داریم و از این رو بدون رودربایستی باید از این منظر همه ما عقده ای محسوب می شویم.

حالا كه متوجه شديم همه ما از نظر يونگ عقده اي هستيم.

عقده در نظریه یونگ معادل واژه گذشته است. همه ما در زندگی تاریخچه و گذشته ای داریم و از این رو بدون رودربایستی باید از این منظر همه ما عقده ای محسوب می شویم.

وقتی ما کودک هستیم، تصویری از دنیا و نحوه تعامل با آن نداریم، بنابراین بدیهی است که نظرات پدر و مادر ما مایه اصلی شکل گیری باورها و دیدگاه ها و نحوه تعامل ما با محیط پیرامونی خواهد شد.


عقده مثبت و عقده منفی

در دیدگاه یونگ ما در کودکی یا دچار عقده مثبت می شویم و یا عقده منفی

 • اگر پدر و مادر ما طوری زندگی کرده اند که ما دریافته ایم دنیا محل جنگ و درگیری است و باید بزنی که نخوری، باید جلوتر شمشیر را بکشی که مبادا بر رویت شمشیر بکشند و باید بزنی که نخوری، این باورها در وجود ما نهادینه می­شود و منجر به شکل گیری یک عقده منفی در روان ما خواهد شد.
 • در مقابل عقده منفی، عقده مثبت داریم. امکان دارد پدر و مادر ما به ما محبت نموده اند، هوای ما را داشته اند و به قول معروف نگذاشته اند آب در دل ما تکان بخورد.
 • حتما می گویید خوش به حال آن ها که عقده مثبت دارند!
 • این قدرها هم خوش به حالی این افراد نیست. چون این افراد بنا به نوع برداشتی که از گذشته اشان(یا همان عقده)در روانشان شکل گرفته، در تصوراتشان این نکته قرار گرفته که همه افراد باید به نوعی در خدمت ایشان باشند و آن ها را تحویل بگیرند.
 • به مرور زمان که بزرگ می شوند این حس "خاص بودن" می­تواند به روابط ایشان آسیب برساند.

 • همه انتخاب های زندگی ما از عقده ناشی می شود
 • دور از ذهن نیست که همه انتخاب هایی که در زندگی می کنیم و همه اتفاقاتی که متعاقب این انتخاب ها برای ما می افتد ناشی از عقده های ماست.
 • به قول رابرت الکس جانسون روانکاو پیرو مکتب یونگ، عقده ها در یک هزارم ثانیه عمل کرده و برای ما تصمیمات مهم زندگی را می گیرند.
 • پس آنقدرها هم که فکر می کنید روبرو شدن و کاهش اثرات عقده کار ساده ای نیست.
 • برگردید به گذشته خودتان نگاه کنید. ردپای عقده را در جای جای انتخاب های زندگی تان می توانید ببینید. از انتخاب های رشته تحصیلی در مدرسه و دانشگاه گرفته، تا انتخاب شغل تان. از انتخاب همسر گرفته تا استراتژی های رفتاری و تربیتی که در مورد فرزندتان به کار می گیرید. همه و همه از عقده های شما ناشی می شود.

 • عقده در میانسالی باید مورد بررسی جدی قرار بگیرد
 • در میانسالی افراد دیگر به آن میزان هشیاری و آگاهی در مورد خود رسیده اند که بتوانند، درکی از آسیب هایی که از ناحیه رفتارهایشان که ناشی از عقده ها بوده، داشته باشند.
 • همین امر می تواند کمکی حیاتی در دفع آسیب های احتمالی عقده در زندگی ما باشد.ما می توانیم با ممارست و تمرین زیاد به مرور عنان عقده هایمان را در دست بگیریم و جاهایی که مبتنی بر عقده های مان تصمیم می گیریم، براحتی اعتراف کنیم و این گونه گام در مسیر خودشناسی و خودآگاهی خود برداریم.
 • در مطلبی دیگر در تفکیک عقده ها از نظر یونگ به تحلیل عقده پدر منفی، عقده پدر مثبت و عقده مادر و ... آثار آن در زندگی شما بحث و بررسی خواهیم کرد.
نظرات کاربران 17 نظر ارائه شده است
پونه ارسال در تاریخ ۱۰ خرداد ماه ۱۳۹۹

عالی بود مرسی از مطالب خوبتون امیدوارم بتونین بیشتر مشاوره بدید مچکرم از اینکه وقت میزارید🙏🏻🙏🏻

ادمین سایت بنیاد فرهنگ زندگی

با سلام و احترام
ممنون از لطف و حسن توجه شما...!

مرجان ارسال در تاریخ ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۸

خیل ممنون
چه فرقی بین عقده و سایه هست و چطور تشخیسشون بدبم

تلو تلو ارسال در تاریخ ۱۴ شهریور ماه ۱۳۹۸

مشخصات یک فرد عقده ای چیست ؟ اگر می شود تیتروار بگوسد

ادمین سایت بنیاد فرهنگ زندگی

عقده گره هایی است که در گذشته ایجاد شده ، هرفردی که گذشته داشته باشد عقده دارد ، قطعا همه ی ما عقده داریم / وحدتیان ادمین بنیاد فرهنگ زندگی

سلام ارسال در تاریخ ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۸

من،از کودکی همواره تحقیر میشدم از جانب پدر،برادر پسر عمو و دیگزان
پدر هیچوقت به من اعتماد به نفس نمیداد تو جمع ما رو بیرون میکرد و همش میگفت ،حرف نزن به تندی ووو
برادرم در جمع به من تو هین میکرد،ادامو در میاورد ،مسخرم میکرد ،اسامی زشت تو جمع روم میزاشت و میشد ورد زبان مردم ،اسامی حیوان اسامی تحقیر کنندهه فحش ،تف فحشووو
یه سال سرریه موصوعی تجدید شدم از ناریخ و جعرافی تو جمع همسالاان و مردم همش میگفت تاریخ و جعرافی اورده ،حالت شعار مانند و همه بچه اونو تکرلر میکررن و منم کلاس سوم راهنمایی بودم و بشدت خجالت زده و تحقیر میشدم ،شکلمو مسخره میکرد ،متم تنها میشدم کم کم گوشه گیر و عقده ای ،دیگه کسی منو دوست نداشت اینوبگم خانه ماشلوغ بود ،۷ برادر با سه خواهر ووو
خللصه دیگه از صب تاشب مهمان میامد مثل گارسون کار میکرریم و از ته مانده غذای مهمان میخوردیم و کنارشم چاشنیش نامهربانی ،چون روستا بودیم وشلوغ و افراری دیگه خونه مون درس میخاند ن بهداشت نداشتیم انگل ،شپش ووو الوده بودیم اصلا هیچکس فکر ما نبود چون مثل مسافر خانه بود خونه ما و من یا این بد دهنیها و عقده بزرگ شدم و دیگه اعتماد به نفسم رو از دست دادم به هر بدبختی بود معلم شدم وقتی رفتم داخل اجتماع متوجه شدم ،زود رنج و عقده ای بودم ،هنوز که هنوز توی جمع نمیتونم جرف بزنم خوب ،همش توی گذشتم ماندم ،در اثر بی توجهی ،یک گوشم عفونت کرد و کر شدم و یک گوشمم ۲۰ درصد شنوایی داره چی بگم اخرش ازدواج کردم و الان ادمی،بد دهن و عصبی و ناهنجار و بد دل و بد بین و بد اخلاقم و از طرفی ساده لوح و هیچکس بام رفیق نمیشهو تنها ی تنها ،در تنهاییم گریه میکنم چی بگم دلستان بدبختیم زیاده ??????همش ساکتم

ادمین سایت بنیاد فرهنگ زندگی

دوست عزيز
ممنون از اينكه با ما درددل كردي
پروفسور يونگ مي گويد : اين ما نيستيم كه عقده داريم،‌اين عقده ها هستند كه ما را دارند"
واقعيت اين است كه بعد از 30 سالگي اين قدرت در همه ما پديدار مي شود كه بدانيم به هيچ وجه ما نسبتي با نسبت‌هاي تحقيرآميز گذشته نداريم.

دست‌يابي به استقلال فردي به عنوان اولين وظيفه در ميانسالي به ما يادآوري مي‌كند، به تعريف تازه اي از خود برسيم. تعريفي كه فارغ از نگاه‌هايي كه از گذشته به ما مي‌شده است.

اين كه شما اين مقاله را خوانده ايد و در اين سايت حضور داريد به اين مفهوم است كه دنياي شما در حال تغيير است.
مطالعه و كار روي خود را ادامه دهيد.

كتاب‌هاي زندگي نزيسته ات را زندگي كن و مرداب روح، همچنين كلاس صوتي تقدير مردان به شما كمك خواهد كرد

بهزاد ارسال در تاریخ ۰۵ تیر ماه ۱۳۹۸

دستتان درد نکند.

ادمین سایت بنیاد فرهنگ زندگی

سلامت باشید

نازنين سروران ارسال در تاریخ ۳۰ مرداد ماه ۱۳۹۷

عقده من پدر من بود من دختر لوس بابا بودم و حرفهاي پدرم برام خيلي مهم بود كوچكترين ارتياطي با زني غير از مادرم مرا به شدت بهم مي ريخت حتي يكبار به دليل وجود يكي از همكاران پدرم با پدرم دعواي سنگيني كردم كه منجر به سكته خفيف در پدرم شد و پرت كردن يه شي سنگين از طرف پدرم به صورت من كه موجب شكستگي بيني من شد ولي خيلي وقته دارم خودم رو با مطالعه بزرگتر مي كنم تا عقده دروني من بهبود پيدا كنه

شجاع ارسال در تاریخ ۰۶ تیر ماه ۱۳۹۷

ممنون از مطالبتون .اما مساله ای که من در انتهای مقاله ها و سخنرانی ها و حتی کتابهای معرفی شده از سمت شما باهاش مواجهم اینه :خوب؟حالا چه کنیم؟

بنیاد ارسال در تاریخ ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۷

اگر منشا آسیب را تشخیص ندهیم، راهی برای شفا هم نخواهیم یافت.
مطالب سایت، کتابها و... اگر توانسته باشند سوالی را در روان و ذهن شما شکل دهند و روحیه جستجوگری شما را فعال کنند کار بزرگی را انجام داده اند.
مطمینا کیفیت زندگی ما را سوالاتی که با ان درگیری ذهنی در طول شبانه روز با ان داریم تعیین میکنند نهپاسخ های قطعی که از بیرون برای زندگی خوب به ما میدهند

معصومه ارسال در تاریخ ۰۱ تیر ماه ۱۳۹۷

عالی بود ,فوق العاده وروان گفتید,لطفا ادامه بدید وعقده پدرومادر هم با همین نثرروان توضیح دهید,متشکرم

فوزیه ارسال در تاریخ ۰۱ تیر ماه ۱۳۹۷

سلام چطوری میشه اوناارو مهار کرد چون اینقدر سریع نا خود اگاه کار می کنه که نمی

بنیاد فرهنگ زندگی ارسال در تاریخ ۰۱ تیر ماه ۱۳۹۷

این امر نیاز به کار فراوان درونی دارد. خواندن و گوش دادن به منابع معرفی شده، می تواند اولین قدم برای شروع باشد

رضا ارسال در تاریخ ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۷

عقده حقارت چگونه پدید میاید

بنیاد فرهنگ زندگی ارسال در تاریخ ۰۱ تیر ماه ۱۳۹۷

در مطلب دیگری توضیح داده شده است