خرید ارزی 021-88524100 هـــفت روز هفتـــه 10 صبـــح تا 6 عصـــر ورود ثبت نام
۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۷ ​عقده از نظر یونگ : چرا باید دو دستی به گذشته بچسبیم
سطح مقاله : پیشرفته

عقده در نظریه یونگ معادل واژه گذشته است. همه ما در زندگی تاریخچه و گذشته ای داریم و از این رو بدون رودربایستی باید از این منظر همه ما عقده ای محسوب می شویم.

حالا كه متوجه شديم همه ما از نظر يونگ عقده اي هستيم.

عقده در نظریه یونگ معادل واژه گذشته است. همه ما در زندگی تاریخچه و گذشته ای داریم و از این رو بدون رودربایستی باید از این منظر همه ما عقده ای محسوب می شویم.

وقتی ما کودک هستیم، تصویری از دنیا و نحوه تعامل با آن نداریم، بنابراین بدیهی است که نظرات پدر و مادر ما مایه اصلی شکل گیری باورها و دیدگاه ها و نحوه تعامل ما با محیط پیرامونی خواهد شد.


عقده مثبت و عقده منفی

در دیدگاه یونگ ما در کودکی یا دچار عقده مثبت می شویم و یا عقده منفی

 • اگر پدر و مادر ما طوری زندگی کرده اند که ما دریافته ایم دنیا محل جنگ و درگیری است و باید بزنی که نخوری، باید جلوتر شمشیر را بکشی که مبادا بر رویت شمشیر بکشند و باید بزنی که نخوری، این باورها در وجود ما نهادینه می­شود و منجر به شکل گیری یک عقده منفی در روان ما خواهد شد.
 • در مقابل عقده منفی، عقده مثبت داریم. امکان دارد پدر و مادر ما به ما محبت نموده اند، هوای ما را داشته اند و به قول معروف نگذاشته اند آب در دل ما تکان بخورد.
 • حتما می گویید خوش به حال آن ها که عقده مثبت دارند!
 • این قدرها هم خوش به حالی این افراد نیست. چون این افراد بنا به نوع برداشتی که از گذشته اشان(یا همان عقده)در روانشان شکل گرفته، در تصوراتشان این نکته قرار گرفته که همه افراد باید به نوعی در خدمت ایشان باشند و آن ها را تحویل بگیرند.
 • به مرور زمان که بزرگ می شوند این حس "خاص بودن" می­تواند به روابط ایشان آسیب برساند.

 • همه انتخاب های زندگی ما از عقده ناشی می شود
 • دور از ذهن نیست که همه انتخاب هایی که در زندگی می کنیم و همه اتفاقاتی که متعاقب این انتخاب ها برای ما می افتد ناشی از عقده های ماست.
 • به قول رابرت الکس جانسون روانکاو پیرو مکتب یونگ، عقده ها در یک هزارم ثانیه عمل کرده و برای ما تصمیمات مهم زندگی را می گیرند.
 • پس آنقدرها هم که فکر می کنید روبرو شدن و کاهش اثرات عقده کار ساده ای نیست.
 • برگردید به گذشته خودتان نگاه کنید. ردپای عقده را در جای جای انتخاب های زندگی تان می توانید ببینید. از انتخاب های رشته تحصیلی در مدرسه و دانشگاه گرفته، تا انتخاب شغل تان. از انتخاب همسر گرفته تا استراتژی های رفتاری و تربیتی که در مورد فرزندتان به کار می گیرید. همه و همه از عقده های شما ناشی می شود.

 • عقده در میانسالی باید مورد بررسی جدی قرار بگیرد
 • در میانسالی افراد دیگر به آن میزان هشیاری و آگاهی در مورد خود رسیده اند که بتوانند، درکی از آسیب هایی که از ناحیه رفتارهایشان که ناشی از عقده ها بوده، داشته باشند.
 • همین امر می تواند کمکی حیاتی در دفع آسیب های احتمالی عقده در زندگی ما باشد.ما می توانیم با ممارست و تمرین زیاد به مرور عنان عقده هایمان را در دست بگیریم و جاهایی که مبتنی بر عقده های مان تصمیم می گیریم، براحتی اعتراف کنیم و این گونه گام در مسیر خودشناسی و خودآگاهی خود برداریم.
 • در مطلبی دیگر در تفکیک عقده ها از نظر یونگ به تحلیل عقده پدر منفی، عقده پدر مثبت و عقده مادر و ... آثار آن در زندگی شما بحث و بررسی خواهیم کرد.
نظرات کاربران 30 نظر ارائه شده است
نبات ارسال در تاریخ ۰۶ فروردین ماه ۱۴۰۱

مرسی از سایت خوب بنیاد فرهنگ زندگی.. این موارد در پیج خانم سحر توسلی هست با لحن صدا و سیمای ایشون خیلی مباحث قابل فهم تر است.sahar.tavasolii

Baran ارسال در تاریخ ۰۹ دی ماه ۱۴۰۰

راه حل تمامی این سوالات در پیج خانم سوده هروی هستش
اگر دنبال ی تحول بزرگ تو زندگیتون هستین حتما برید سراغ این خانوم😊

منصوره فلاحیان ارسال در تاریخ ۲۷ شهریور ماه ۱۴۰۰

کتاب شفای زندگی میتونه بهمون کمک کنه عقده هایی را که باعث درد جسمی میشن رو شناسایی ودرمان کتیم کتاب خیلی خوبیه

سهیلا ارسال در تاریخ ۱۱ شهریور ماه ۱۴۰۰

سلام به دوستان به عنوان یه دوست پیشنهاد میدم برید به سایت زندگی سالم خانوم سوده هروی خیلی عالی هستن ایشون

مینو ارسال در تاریخ ۲۴ خرداد ماه ۱۴۰۰

سلام من تازه یه ترک شدگی از رابطه ی عاطفی رو تجربه کردم خیلی برام سخت هست تحملش و اگر میتونید در این زمینه منو راهنمایی کنید ممنون میشم

مرسانا ارسال در تاریخ ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۹

سلام بسیار عالی بود چطوری میتونم ازمنابعی که گفتین منظورم فایلهای صوتی است استفاده کنم؟

مریم ارسال در تاریخ ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۹

سلام
ممنون بابت مطالب خوبتون
وجود من پر از خشمه و نشخوار ذهنی دارم و مدادم دارم با یکی توی ذهنم دعوا میکنم.
اما در ظاهر آدم آرومی هستم و کم عصبانی میشم اما وقتی عصبانی میشم خیلی واکنش شدید نشون میدم چون از درون آرم نیستم.
چند تا از کتابهای بنیاد رو مطالعه کردم و دوره گذشته نگذشته رو گوش دادم اما عقده هام رو در مورد خشم دورنیم پیدا نمیکنم.
امکان رفتن پیش مشاور و هزینه کردن هم ندارم.
ممکنه من رو راهنمایی بفرمایید که چکار میتونم بکنم و چه کتابی به من کمک میکنه
ممنون از توجهتون

ادمین سایت بنیاد فرهنگ زندگی

سپاس از حسن توجه شما

ایوب ارسال در تاریخ ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹

سلام
فردی متکی به خانواده و گردشم با فامیل بود فضای بسته اونا اعتماد به نفسم رو خورد میکردن با اسم روم گذاشتن با گفتن جمله تو نمیتونی،یادمه تو جمع زنانه صحبت کردم مادرم میگفت چیزی نگو از همون موقع ها کم کم نتونستم تو جمع صحبت کنم(بحثی برای صحبت نداشتم به مسائل هم سطحی نگاه میکردم) پدر مادرم به شدت رو درس خوندنم حساس بودن خیلی از کارهایم رو اونا انجام میدادن ولی از طرفی طوری بزنامه چیده بودن من همش تو خونه باشم مثلا اگه میرفتم خونه همسایه شطرنج بازی میکردم میگفت نرو یا دوچرخه ام رو ازم گرفتن تصمیم های مهم زندگیم رو برام میگرفتن همیشه ترس رو در من کاشتن عقده دوچرخه و پلی استیشن و فوتبال داشتم هیچ درسی از زندگی بهم ندادن ولی از طرفی یه حسی داشتم برام مشکل پیش نمیاد همه چی برام حاضره باعث شد دنبالش نرم(خود ارضایی هم تو تاثیر داشت) وقتی از پدرمادر ناامید میشدم به خدا پناه میبردم میگفتم من که نماز میخونم خدا درست میکنه اصلا رابطه با رفیق یا حنس مخالف بلد نبودم زندگی کردن بلد نبودم الان یکساله بهتره شدم چون گذشته رو دور ریختم مطالعه میکنم انگار یک انسان جدیدم الان خیلی ازمشکلات رو کنار زدم ولی متاسفانه به شدت حس تنهایی میکنم دوست با یک دختر دوست بشم اگه بشه ازدواج کنم ولی نه اینکه جرئت نداشته باشم انگار کسی نیست خوشحالم میشم اگه توصیه ای برام دارید بهم بگید یا کتاب هایی معرفی کنیدالان دوتا مشکل اصلی تر دارم
۱.فن بیان‌یا صحبت کردن
۲.ازدواج

fateeme ارسال در تاریخ ۰۷ آبان ماه ۱۳۹۹

@zendegie_saleemبچها این پیج برای خود شناسی در همه ییییی زمینها زندگی رو متحول میکنه بشدت ...همممه چیزا روابط شغلی مالی ارتباطی شکست در روابط زندگی خودتون برید سربزنید تا متوجه بشید چی میگم

سلنا ارسال در تاریخ ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۹

سلام من درد توو گلوم دارم ک نمیدونم چیه
نمیدونم چیکار کنم ک دیگه نباشه
میشه راه درمانی بهم بدین

ادمین سایت بنیاد فرهنگ زندگی

سوال شما خیلی کلی هسنش
اگر مشکل جسمی دارید به پزشک مراجعه کنید.