رابرت بلاي، روانكاو يونگي، معتقد است همه ما در زندان روان پدر و مادرمان زندگي مي‌كنيم. ما زندگي را از تعاريفي كه آن‌ها از زندگي مي‌كنند مي‌فهميم. وقتي بزرگ مي‌شويم به تصور اين‌كه بزرگ شده‌ايم یا با ديدگاه‌هاي آن‌ها يا شديدا مخالفت مي‌كنيم، يا ديدگاه‌هاي آن‌ها را در حد پرستش دنبال مي‌كنيم، و یا سعي مي‌كنيم دور و بر كارهايي كه آن‌ها كرده‌اند نرويم. اما هر سه روش غلط است!

وقتي شما براي ادامه مسير زندگي‌تان سراغ هر يك از اين انتخاب­ها مي‌رويد به مرور زمان دچار افسردگي، احساس نارضايتي از زندگي و سختي خواهيد شد. اين انتخاب‌ها شما را از رسيدن به خود واقعي‌تان دور خواهد كرد.

بنابراين شما به عنوان پدر و مادر قبل از هر اقدام تربيتي بايد فورا روان خود را تحليل كنيد تا ببينيد:

منشاء رفتارهايي كه نام آن را تربيت درست و خط مشي درست در زندگي گذاشته­اید کجاست و منشا چه مشكلاتي در آينده فرزند شما خواهد بود؟

پدر و مادر خوب بودن چه آسيب‌هاي جبران ناپذيري را بر زندگي فرزندان‌مان مي‌زند؟

پدر و مادري كه با فاصله با فرزندان خود رفتار مي‌كنند چه تقديري را براي آن­ها رقم خواهند زد؟

بنا به گفته رابرت جانسون، روانكاو يونگي، همه ما اگر تحليلي از گذشته خود نكنيم زنجيروار مشكلات رفتاري خودمان را به نسل بعدي منتقل خواهیم کرد. پس بياييد كاري كنيم تا هم خودمان به زندگي برسيم هم فرزندان‌مان را از زندان روان‌مان خارج كنيم و بگذاريم آن ها هم از هواي آزاد تنفس كنند.

يادآوري مهم: با توجه به اين كه موضوع تاثير پدر و مادر در سرنوشت خوب يا بد"پسران" و"دختران" دو مجموعه جداگانه است با توجه به نوع جنسيت فرزندتان در تهيه آن دقت فرماييد.

نظرات کاربران